PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IX-a
DATA : 23.11.2010
PROFESOR: Pîrşoagă Ionela-Alina, Popa
Maria-Corina, Potop Roxana, Rusu Anca
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
CONŢINUTUL:
Sinonime,antonime, omonime; paronime; polisemie.
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare.
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacităţii de
utilizare corectă şi eficientă a limbii române în diferite situaţii de
comunicare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să
definească în mod corect termenii de: sinonime, antonime, omonime,
paronimie, polisemie;
O2- să
alcătuiască enunţuri cu sinonimele, respectiv antonimele anumitor cuvinte;
O3- să
construiasca enunturi cu omonimele anumitor cuvinte; sa sa explice sesul
polisemantic al anumitor cuvinte.
STRATEGIA
DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee:lucrul in echipa,dezbaterea,
explicaţia, invatarea prin cooperare, lucrul cu manualul.
b) Resurse
:manualul, capacităţile receptive ale elevilor, DOOM, DEX- timp - 50minute.
c) Forme
de organizare: - activitate frontală;
-
activitate pe grupe
- activitate individuală.
d) Mijloace
de învăţare: Limba română, manual pentru clasa a IX-a, ed. Art , 2008,
tabla, fişe de lucru, DOOM, DEX
e) BIBLIOGRAFIE :
·
Psihopedagogică şi
metodologică:
·
Marinescu, Valeriu, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Fundaţiei
România de Mâine, 2004
·
Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ed.
Polirom, 1999
·
De specialitate:
· Theodor
Hristea, Sinteze de limba română,
Bucureşti, 1984
· MioaraAvram,
Gramatica pentru toţi, Bucureşti,
1986
· Gramatica
Academiei, 2005
Momentele lecţiei
|
Timp
|
Desfasurarea activitatii
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
1.Organizarea clasei
|
2 min
|
Este
organizat contextul educativ, astfel încât demersul didactic să atingă un
grad înalt de eficienţă, se asigură liniştea în clasă, se pregătesc
materialele necesare desfăşurării activităţii.
Se
face prezenţa şi se notează elevii absenţi.
|
Conversatia
| |
2.Captarea
atenţiei si anuntarea temei si
obiectivelor lectiei.
|
2 min
|
Voi enunţă obiectivele
generale şi obiectivele operaţionale urmărite.Profesorul face schema de
recapitulare pe tablă. Elevii deschid caietele şi privesc cu atenţie schema
de recapitulare pe care o au deja în caiete.
|
Conversaţia
| |
3. Recapitularea
şi sistematizarea cunoştinţelor
|
15 min
|
Voi cere elevilor să
definească principalele categorii semantice:Sinonimia,Antonimia,
Omonimia, Paronimie,Polisemia.
Elevii dau definiţiile
fiecărei categorii semantice:
Sinonimele - sunt cuvinte cu forme diferite
şi cu acelaşi sens sau cu înţelesuri apropiate.
Antonimele-sunt cuvintele opuse ca sens.
Omonimele sunt cuvintele cu aceeaşi formă
şi cu sens total diferit.
Paronimele sunt cuvintele asemănătoare ca
formă, diferite doar printr-un sunet sau un grup de sunete şi prin sensuri.
Polisemia reprezinta capacitatea unor
cuvinte dintr-o limba de a avea mai multe intelesuri.
Profesorul cere
elevilor să clasifice aceste categorii semantice şi să exemplifice.
Sinonimele sunt
clasificate după:
-gradul de echivalenţă semantică(totale,
parţiale,aproximative)
-elementele de componenţă semantică
(
lexicale, lexico-frazeologice şi frazeologice).
Antonimele pot
fi:
-cu radical diferit ( substantive, articole,
adjective,pronume,numerale,verbe,adverbe,
conjuncţie,prepoziţie,interjecţie)
-cu acelaşi radical şi cu afixe diferite(sufixe
şi prefixe).
Omonimele pot fi:
-lexicale(au aceeaşi valoare morfologică)
-lexico-gramaticale(valori
morfologice şi sensuri diferite)
-gramaticale(aceeaşi valoare morfologică,
acelaşi sens, dar forme flexionare diferite.
Voi cere elevilor să
definească omografele şi omofonele şi să dea exemple
de astfel de cuvinte.Elevii răspund:
Omografele sunt cuvinte care se scriu la fel, dar se accentuează diferit şi au
înţeles diferit.
Omofonele sunt cuvintele care se pronunţă la fel, dar se scriu diferit şi au
înţeles diferit.
In cazul polisemiei se
opereaza cu urmatoarele distinctii:
-
sens principal -sens secundar
-
sens de baza-sens derivat
-
sens propriu-sens figurat
|
Conversaţia
Conversaţia
|
Observaţie sistematica
Evaluare frontală
|
4.Obţinerea
performanţei
|
25min
|
Voi împarti elevilor fişe, pe grupe de lucru,
lăsându-i să lucreze în bănci timp de
10 minute, după care voi cere ca un reprezentant al fiecărei grupe să iasă la
tablă şi să scrie rezolvarea fiecărui exerciţiu de pe fişă.
Profesorul va
supraveghea modul de rezolvare , urmărind activitatea din bancă a fiecărui
elev, corectând eventualele greşeli.
Fiecare grupă va avea
de rezolvat exerciţii specifice unei singure categorii semantice.
Se antrenează elevii în
discutarea problemelor ce apar pe parcursul rezolvării exerciţiilor.
Elevii primesc fişele
şi scriu rezolvarea pe acea fişă, participând intens la rezolvarea cerinţelor
ei.
Câte un elev din
fiecare grupă va ieşi la tablă şi va scrie rezolvarea fiecărei cerinţe.
Elevii scriu pe caiete.
|
Activitate frontală
combinata cu activitate pe grupe.
Lucrul in echipa.
Invatarea prin cooperare
Activitate individuala
|
Observaţia curenta
Evaluare formativă
|
5.
Asigurarea retenţiei
|
3 min
|
Profesorul
va aprecia modul de comportare şi participare a elevilor la lecţie si va
corecta impreuna cu elevii eventualele erori aparute in cadrul rezolvarilor
propuse de catre fiecare grup.
|
Activitate frontala
| |
6.Asigurarea
transferului
2 min
|
3 min
|
Voi
evalua activitatea elevilor, notand-i pe unii dintre acestia.
Temă pentru acasă
|
Evaluare sumativă
|
GRUPA 1
- Indicaţi seria sinonimică a cuvântului frica.
- Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege, a asuda, zvon.
- Precizati cate un sinonim pentru fiecare din constructiile:
a.
a vedea
lumina zilei;
b.
a face din
tantar armasar;
c.
a sta in
cumpana;
d.
cu capul
in nori;
e.
bataie de
cap;
GRUPA 2
- Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a înrăutăţi, a permite, a dezgropa, a recunoaşte.
- Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent, continuu, înfrunzit.
- Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire, obraznic, aici, devreme, de-a lungul.
GRUPA 3
- Alcătuieşte
enunţuri în care să evidenţiezi caracterul polisemantic al verbului ,,a face”.
- Demonstrează prin
exemple că verbul ,,a trece”
este polisemantic.
- Formulaţi propoziţii în care cuvintele următoare să fie folosite, pe rând, cu sens propriu şi cu sens figurat: coastă, a dezlega, a se evapora.
GRUPA 4
- Indicaţi sensurile omonimelor lexico-gramaticale şi precizaţi valoarea lor morfologică:
care,
poartă, şiret, vie, fin.
- Ce diferenţă există între cuvintele subliniate în textele de mai jos?
Rezolvă în scris exerciţiile.
Este înscris la cursurile de
limba franceză.
Pe malul apei sunt multe sălcii.
Aceste fructe sunt sălcii.
A comandat două torturi
pentru serbare.
Condamnatul a fost supus la torturi
groaznice.
- Alcatuieste
enunturi cu omonimele cuvantulelor toc, car.
GRUPA 5
1. Alegeţi forma
corectă a cuvintelor :
- Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .
- Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.
- A fost investit / învestit în noua sa funcţie.
- A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.
- Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.
- Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.
- Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.
- Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară
- Alcătuieşte câte un enunţ cu fiecare dintre paronimele: a adopta/ a adapta, familiar/ familial, eminent/ iminent, a colabora/ a corobora.
- Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:
- Întreprindere – intreprindere
- Preşedenţie – preşedinţie
- Conjunctură – conjuctură
- Complet – complect
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu